Co mówią kwiaty czyli symbolika kolorów i gatunków

Co mówią kwiaty czyli symbolika kolorów i gatunków

Kwiaty posiadają swoją symbolikę, którą warto znać, aby wręczając je czy to bliskiej osobie, czy też na oficjalnych uroczystościach, nie popełnić gafy pod względem ich koloru czy rodzaju. Warto przyjrzeć się nieco symbolice kwiatów, ponieważ wiele osób lubi wręczać, a równie wiele otrzymywać kwiaty w prezencie czy to urodzinowym, czy z innej równie pięknej okazji, jak i bez okazji. Kwiaty doskonale przekazują nasze uczucia, takie jak przyjaźń, szacunek, oddanie czy miłości, i z tego powodu często są w stanie wyrazić więcej niż niejedno wypowiedziane słowo.

Jakie zatem kwiaty wręczać? Najbezpieczniejsze w swej wymowie są kwiaty wiosenne, które od razu dobrze się kojarzą i nie zastanawiamy się nad tym czy mają jakieś „ukryte” znaczenie. Do takich odmian zaliczyć można tulipany, prymulki czy narcyzy. Zawsze można też polegać na klasyce w postaci róż. Warto jednak wiedzieć jaki wydźwięk ma ich barwa, a nawet liczba w bukiecie. Najbezpieczniejsze są zawsze róże czerwone, które symbolizują czystą miłość. Może to być jednak nie tylko miłość do ukochanej osoby, ale również do matki czy innego członka rodziny. Z kolei te w kolorze białym oznaczają podziękowanie. Są też dobrym rozwiązaniem w przypadku kwiatów dla dzieci oraz na prezent ślubny. Biały kolor róż oznacza szacunek, skromność oraz niewinność, ale warto wiedzieć, że także niewinną pierwszą miłość. Lubimy kupować również róże w barwie rożowej. Oznacza ona przyjaźń, uznanie oraz wdzięczność. Z kolei róże w kolorze żółtym są symbolem zazdrości, wredności i złych uczuć. I chociaż ładnie wyglądają, to z tego powodu lepiej unikać ich wręczania, ponieważ mogą one sprawić przykrość obdarowanej osobie, szczególnie jeśli potrafi oczytać symbolikę kwiatów. Dobra informacja jest jednak taka, że znaczenie żółtej barwy kwiatów neutralizuje ich zestawienie z kwiatami innego koloru, np. czerwonymi. Róża pomarańczowa, nazywana też herbacianą, która co ciekawe, często pojawia się np. w wiązankach ślubnych panny młodej, ma dwojakie znaczenie, ponieważ oznacza zdradę, ale stanowi z drugiej strony symbol pożądania. Rzadko podarowujemy róże błękitne, a tymczasem oznaczają one wierność.

Co ciekawe, trzeba zwrócić uwagę także na to, czy róże są w pąkach, czy też są już rozwinięte. Ma to znaczenie, ponieważ np. róża biała w pąku mówi, że jeszcze za wcześnie na miłość, a ta w pełni rozwinięta, że osoba obdarowująca jest warta uczucia. Z kolei czerwona w pąku to budzenie pożądania, a w pełnym rozkwicie – stałość uczucia. Róża rozwinięta, w kolorze żółtym, to zazdrość i sugestia mówiąca o pozostaniu przyjaciółmi.
Oczywiście nie musimy, a nawet nie powinniśmy ograniczać się jedynie do obdarowywania różami, bo przecież jest całe mnóstwo innych pięknych kwiatów o bogatej symbolice.