You are here:

Kilka słów o wytrzymałości dachówek ceramicznych

Producenci dachówek ceramicznych przeważnie korzystają z angoby i glazury. Dzięki tym praktykom dachówki uzyskują różnorodne kolory pokrycia, poprawiają się też ich techniczne parametry. Jak dachówki ceramiczne to przychodzi nam na myśl naturalna czerwień. Kolor ten jest obecny aktywny dzięki związkom żelaza, wypalane są one z glinki. To może jednocześnie spowodować, iż dachówki nawet z tej samej linii produkcyjnej są w stanie odróżniać się odcieniem, trudno bowiem spotkać glinę, która występuje w jednolitych złożach. Te różnice kolorystyczne są dobrze minimalizowane przez właśnie angobowanie lub glazurowanie.

Warto wiedzieć, że proces przygotowania gliny i jej wypału jest tak przemyślany, żeby dachówki odznaczały się przede wszystkim właściwościami typowo technicznymi. Żeby stałe się trwałe, mrozoodporne i nienasiąkliwe. Nie ma to jednak wpływu na ich jednolita barwę. Angobowanie właśnie temu służy, stąd jesteśmy w stanie mówić o dachówce angobowanej. Angobowanie jest sposobem barwienia, polega to na tym, że na wysuszoną, lecz jeszcze nie wypaloną dachówkę nanosi się tak zwaną szlachetną glinkę. To specjalna ciekła masa gliny, jaką stosuje się do produkcji dachówek, z dodatkiem specjalnych materiałów lub tlenków metali.

Dlatego właśnie, aby utrzymać pożądany kolor, dopiero po wyschnięciu angoby dachówkę możemy wypalić. Zapewnia to ujednolicenie jej barwy, a także zamknięcie porowatej struktury naturalnej ceramiki. Mieszankę nakłada się jedynie na wierzch, stąd wewnątrz dachówki pozostaje ceglasty, naturalny kolor gliny. Nie wpływa to na trwałość materiału. Angobowanie sprawia, że dachówki są bardziej gładkie i znacznie bardziej odporne na zabrudzenia niż naturalne, a także te dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Na przykład, dachówki z dodatkiem angoby szlachetnej (która ma w sobie kwarc) przypominają glazury, gdyż są bardziej błyszczące (tu szczegóły: cenione dachówki angobowane).

Nie dostrzeżemy jednocześnie na ich powierzchni szklistego nalotu, jak w glazurach, zaś pory pozostają otwarte, co wpływa na zachowanie najlepszych właściwości dyfuzyjnych. Angabowanie rzecz jasna zwiększa cenę dachówki. Przykładowo, najtańsze z nich są o około 10-15% droższe od naturalnych dachówek. Powinniśmy jednak płacić więcej za bardziej niezawodną jakość. Tak już jest przecież z wieloma pozostałymi produktami, więc w taj materii nie powinno być zaskoczenia. A stawianie domu to tym bardziej mocny powód dlaczego trzeba inwestować w najlepsze materiały.

Kilka słów o wytrzymałości dachówek ceramicznych
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Posted by: admin

Back to Top