You are here:

Nadproża – ważny element konstrukcyjny

Szkielet domu jest bardzo istotną częścią całej budowy. Jakiekolwiek niedociągnięcia w tej kwestii mogą skończyć się tragicznie. Ważnym elementem konstrukcyjnym są właśnie nadproża. Nadproża są najczęściej belkami żelbetonowymi lub stalowymi. Oczywiście są też inne materiały, z których można stworzyć porządne nadproża. Właśnie ze względu na stosowane materiały należy chronić nadproża odpowiednimi materiałami termoizolacyjnymi. Jednak najważniejsze jest by były one w odpowiednich miejscach. Nadproże ma za zadanie przenieść obciążenie działające na konkretny fragment ściany. Dziś, kiedy patrzymy na wykończony budynek nie sposób zauważyć, gdzie takie nadproże się znajduje, kiedyś takie miejsca były zdobione.
Osoby pracujące na budowie doskonale wiedzą, że bez odpowiednio dobranej zaprawy ani rusz. Tak, więc i zaprawy do pustaków należy wybrać pieczołowicie. Jedni wybiorą zaprawę w piance, a inni postawią na całkiem inny rodzaj zaprawy. Jednak nie oznacza to wcale, że ktoś popełnił błąd. Wszystko jest zależne od tego, jaki rodzaj pustaków został użyty i co konkretnie jest budowane. Eksperci twierdzą, że trzeba dobierać zaprawę w taki sposób by „jej wytrzymałość na ściskanie nie przekraczała wytrzymałości elementów ściennych.”

Oczywiście osoby zajmujące się zaprawami murarskimi w teorii wiedzą mniej niż ludzie pracujący na budowach. Najlepszymi ekspertami są ludzie, którzy pracują na budowie od wielu lat i po prostu wiedzą, jaka zaprawa najlepiej sprawdzi się w praktyce. Oczywiście ważne jest by osoby pracujące na budowie poza sprawdzonymi od kilku lat sposobami, wiedziały, jakie nowinki zostały wprowadzone na rynek i by nie stosowali przestarzałych technik działania. Na całe szczęście na budowach dochodzi do zmiany pokoleniowej. Coraz więcej młodych osób działa w tej dziedzinie, więc nie musimy martwić się ani brakiem doświadczenia, ani brakiem dopływu młodej krwi w tej dziedzinie. Producenci zapraw murarskich często chcą po prostu wcisną klientom jakiś towar, który nie schodzi. Nie kupujmy, więc wszystkiego po wielkich obniżkach, bo zapewne towar okazał się albo nieodpowiedni na polskie warunki, albo zbędny do działania.

Nadproża – ważny element konstrukcyjny
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Posted by: admin

Back to Top