piece akumulacyjne dynamiczne sklep - jaki najlepiej wybrać?
Temat Ogrzewania z zastosowaniem pieców akumulacyjnych
Piece akumulacyjne dynamiczne możemy zaliczyć do kategorii ogrzewania dynamicznego. Omawiane piece przeznaczone są do ogrzewania całych budynków.
Na czym polega działanie pieców akumulacyjnych
Działanie polega na poborze energii (prądu) po przez ładowanie w czasie trwania tańszej taryfy energetycznej. Ciekawostką jest fakt, że rozładowują się w późniejszym okresie kiedy w tym czasie pobór energii byłby mniej opłacalny. Piec posiada części w postaci grzałek elektrycznych obudowane innymi częściami jak sama nazwa wskazuje akumulacyjnymi (np. z magnezu).
Akumulowanie musi gdzieś się odbywać dlatego w tym celu stosuje się bloczki z wermikulitu. W naszym artykule mowa o piecach akumulacyjnych dynamicznych, a więc części dynamiczne to między innymi wentylator cyrkulujący powietrze. Ciężko jest samodzielnie kupić i zarazem zamontować samemu sobie w domu taki piec. Dlatego przy wyborze konkretnego sklepu powinniśmy zwrócić uwagę na to czy posiadają kadry i usługi montaż pieca w domu oraz jak to się odnosi do kosztów.
Natomiast piece w celach ogrzewania dynamicznego są zwyczajnie grzejnikami, które można włączyć nawet na krótki czas lub na dłuższy, ale konkretnie ustalony przez włączającego.
Piec akumulacyjny ma gwarantować nam oszczędność pieniędzy w stosunkach do innych pieców.
Jakie mamy Rodzaje pieców akumulacyjnych
Dzielimy je ze względu na budową, rodzaj pieca (czy jest statyczny czy dynamiczny).
- Piec statyczny. Oddaje ciepło do momentu wystygnięcia. Problem jest tutaj taki, że nie można regulować temperatury podczas procesu oddawania ciepła.
- Piec dynamiczny. Elektronika, pozwalająca sterowanie i regulowanie. Możemy zaprogramować piec aby działał w konkretnym czasie.
- Piec dynamiczny z tzw. promiennikiem. Jest on uruchamiany pod koniec rozładowywania, który po oddaniu ciepła przez piec jest gwarantem podtrzymania minimum komfortu cieplnego w pomieszczeniu.
Plusy i minusy posiadania Pieca akumulacyjnego
- mały koszt eksploatacji
- niskie koszty ogrzewania
- małe koszty ewentualnego serwisu
- szybkie nagrzewanie pomieszczeń
- nie trzeba pieca nadzorować i pilnować
- nie musimy izolować pieca do osobnego pomieszczenia
- pozytywny wpływ na środowisko (mniejsze zanieczyszczenie)
MINUSY:
- spore rozmiary pieca i jego duża waga
- piece dużej mocy wymagają jednak odrębnego pomieszczenia
- długi czas nagrzewania i akumulowania. Energia musi zasilić obudowę pieca oraz znajdujący się wewnątrz niego wkład akumulacyjny.
- cena pieców jest znacznie wyższa