You are here:

Wady i zalety ścian dwuwarstwowych

Ten rodzaj ścian wybierany jest coraz częściej, ponieważ w odróżnieniu od ścian jednowarstwowych, zapewnia bardzo dobrą termoizolację, a koszty ich wykonania nie są zbyt wysokie. W budownictwie jednorodzinnym stosowane są do murowania ścian zewnętrznych, aby zapewnić przyszłym mieszkańcom komfort i ciepło.

Termoizolacja ścian wpływa na energooszczędność budynku, a co za tym idzie sprawia, że właściwe murowanie ścian zapewnia domownikom ciepło i ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jest to duża zaleta, która sprawia, że na taki sposób budowania ścian decyduje się coraz więcej inwestorów oraz osób prywatnych, budujących domy. Odpowiednie wykorzystanie czynnika izolacyjności cieplnej i odpowiednie murowanie ścian, zapewnia zminimalizowanie strat cieplnych. Dużą zaletą w przypadku budowy ścian dwuwarstwowych jest zdecydowanie nie za duża grubość ściany, w stosunku do spełnianego zadania zapewniania dobrej termoizolacyjności budowanego obiektu. W przypadku zdecydowania się na taki styl wznoszenia ścian, można inwestycje przeprowadzić w systemie etapowym. Prace można wykonywać w systemie stawiania ścian, a prace ociepleniowe oraz wykańczające całość elewacji mogą być przeprowadzone w późniejszym, terminie. W tym rodzaju budowy fundamenty mogą być również węższe, co sprawia, że istnieje oszczędność na materiałach budowlanych. W tym systemie budowy zostają również wyeliminowane mostki termiczne.

Do zdecydowanych wad, które mogą się ujawnić, gdy decydujemy się na ściany dwuwarstwowe, wyróżnić należy przed wszystkim dłuższy czas trwania inwestycji, a szczególnie pracochłonna i czasochłonna w tym wypadku jest termoizolacja. Powierzenie tych prac ekipie, która nie posiada doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy w tym zakresie, również może skończyć się niepowodzeniem inwestycji. Ściany dwuwarstwowe składające się z warstwy nośnej oraz termoizolacji, powinny charakteryzować się właściwym doborem materiałów budowlanych, które często wiążą się z dodatkowymi kosztami, które trzeba ponieść na tym etapie budowy. Niektóre ze stosowanych materiałów mogą być też trudniejsze w procesie obróbki, stąd powinny trafić w ręce fachowca, w innym wypadku mogą nie spełniać swoich założonych parametrów po zakończeniu prac. Do wad takich konstrukcji należy także słaba izolacja akustyczna. Dzieje się tak dlatego, że wykończenie ścian zewnętrznych tynkiem cienkowarstwowym wzmacnia dźwięki z zewnątrz, nie zapewniając ich tłumienia. Taki rodzaj wykończenia ścian zewnętrznych, to też wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne.

Wady i zalety ścian dwuwarstwowych
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Posted by: admin

Back to Top