Zwierzak w domu – przygotowania

Zwierzak w domu – przygotowania

Właśnie podjęliśmy decyzję o nabyciu psa lub kota. Więc to jest czas, aby przygotować dla naszego nowego przyjaciela przytulny kącik w naszym domu.

PRZESTRZEŃ

Najważniejszą sprawą jest wygospodarowanie miejsca dla naszego pupila, oraz ustalanie ze wszystkimi domownikami zasad jego pobytu, których wszyscy będą przestrzegać. Musi być ustalone czy zwierzak będzie wolno biegać po całym domu, czy tylko po niektórych miejscach. Aby nie wpuszczać pełnego energii i ciekawskiego szczeniaka do niektórych pomieszczeń od razu powinno się zamontować w drzwiach bramki. Ważne jest również, aby przynajmniej na początku ustawić takie bramki przy schodach, a do tego warto powołać stolarza meblowego. Małe psy podczas schodzenia ze schodów mogą uszkodzić sobie stawy, dlatego póki nie podrosną lepiej jest je znosić. Jeśli chodzi o koty poza wydzieleniem miejsca na legowisko, musimy ustawić kuwetę, która powinna stać w jednym miejscu.

PIERWSZE TYGODNIE

Zależnie od wieku, jaki i od wcześniejszych przeżyć, zwierzę będzie posiadało indywidualne potrzeby, na które powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie adaptacji. Jeśli mamy szczeniaka, który dopiero co został oddzielony od rodzeństwa i matki najpewniej bardzo źle będzie znosił samotność i zamknięcie w kojcu. Lepiej będzie się czuł w legowisku, skąd może obserwować otoczenie i ma stały dostęp do kontaktu z domownikami. Kot za to lepie zniesie początki w ustronnym miejscu, gdzie będzie miał wszelkie niezbędne do życia przedmioty. Dajmy mu czas na przyzwyczajenie się i pewnym momencie on sam zainicjuje kontakt z człowiekiem.